Uzm. Klinik Psikolog Aylin İpek Timur
İşitme Engelliler Terapisti

Aylin İPEK TİMUR  / Klinik Psikolog – Oyun Terapisti – İşitme Engelliler Psikoterapisti

2008 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra yüksek lisansını İstanbul Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında tamamlayarak uzmanlığını almıştır. Tezini “İşitme Engelli Bireylerde Dil Kullanımı ile Depresyon Arasındaki İlişkide Saldırganlık Eğiliminin Etkisi : Bir Yapısal Eşitlik Modellemesi Çalışması”  konusunda yapmıştır. Yüksek lisans eğitim sürecinde Davranışçı ve Bilişsel Terapiler ve Analitik Terapiler yaklaşımlı iki farklı hoca ile süpervizyon eğitimini tamamlamıştır.

 

2010 - 2011 tarihleri arasında Davranış Bilimleri Enstitüsünden Çocuk ve Ergen Terapisi programı eğitimini, 2013 – 2014 yılları arası Emel Stroup Bilişsel Davranışçı Terapiler Eğitiminin; Terapi Becerileri, Depresyon – Obsesif ve Kompulsif Bozukluklar (OKB) ve Anksiyete’de kullanım modülleri eğitimi, 2014 yılında Oyun Terapileri Derneğinden Filial Oyun Terapisi eğitimi yine aynı yıl Doç. Dr. Çiğdem Yavuz’dan Sanat Terapileri ve Uygulamaları eğitimini almıştır.

 

2008 yılından bu yana klinik alanda yaptığı çalışmaların yanı sıra Türkiye’de İşitme Engelliler Psikolojisi alanında araştırmacı ve uygulamacı olarak çalışan ve çok iyi derecede Türk İşaret Dili bilen ilk psikologdur. Genel popülasyonla yaptığı çalışmaların yanı sıra on yıl süreyle işitme engelliler alanı ile ilgili araştırmalar, çalışmalar, projelerini sürdürmüş ve Türk İşaret Dili ile terapi hizmeti sunmaktadır. Türk İşaret Dili eğitimlerini tamamladıktan sonra dili işitme engellilerin kendilerinden öğrenerek anadiline yakın bir akıcılık sağlamıştır.

 

Aylin İPEK TİMUR, mesleki yaşamına üniversite döneminde yaptığı özel eğitim, anaokulu, Balıklı Rum Hastanesi Stajı ve yaklaşık iki yıl süreyle devam ettiği Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Stajı ile başlamıştır. Mezun olduktan sonra dört yıl boyunca Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı’nda her yaştan işitme engelli birey ve yakınlarına terapi ve danışmanlık hizmeti sunmuştur. Bu süreçte Hollanda Koninkjikle Kentalis Vakfı’nda  iki yıl süreli işitme engelliler üzerine eğitim almış, aynı kurumla Avrupa Birliği Projesi tamamlamış ve Robert Koleji, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi ile uzun yıllar devam eden sosyal sorumluluk projelerinde yer almıştır. 2010 Yılında TRT – ÇOCUK kanalında “Paytak’tan Öyküler”  çocuk programının danışmanlığını yapmış, 2013 - 2014 yılları arasında İstanbul Çapa Tıp Fakültesi öğrencilerine “Türk İşaret Dili ve Engelliye Yaklaşım” derslerini vermiştir. 2012 - 2015 yılları arasında Doğa Özel Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Çadem Psikoloji Merkezi’nde danışanlarını kabul eden psikolog şuanda Prof. Dr. Sedat Özkan Hastanesi Humanite Psikiyatri Kliniği’nde de danışanlarını kabul etmeye devam etmektedir. 2017 – 2018 Akademik Takvimi Güz döneminde İstanbul Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine İşitme Engelliler Psikolojisi ve Türk İşaret Dili derslerini verecektir.


Ayrıntılı özgeçmiş ve yayın listesi için lütfen tıklayınız